• RSS

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Pod pierzynką, banan z cynamonową skorupką


Niektóre owoce nadają się do zapiekania bardziej, inne mniej. Banan (podobnie jak jabłka, ananasy) zalicza się do pierwszej grupy. Świeży jest bardzo sycący, żeby nie powiedzieć zapychający. Jak małyszowa buła z bananem, zestaw super energodajny.

Banan na ciepło zachowuje całą swoją słodycz, a dodatkowo jest miękki – taki, że miąższ da się wyjeść tylko łyżeczką. Najlepsze do zapiekania są owoce bardzo dojrzałe, nawet te zbrązowiałe. Jeszcze zielone albo jasnożółte bardzo długo dochodzą w piekarniku, a środek i tak jest zbyt twardy, choć ciepły. Do banana rodzynki – dla słodkości, jogurt – dla kwaśności, cynamon – dla ostrości.
Mieszanka smaków na gorąco.

Banan z cynamonową skorupką

Składniki:
  • 1 dojrzały banan
  • rodzynki
  • jogurt naturalny, niesłodzony
  • cynamon
Przygotowanie:
Nakrój banana po obu stronach. Nie obieraj go całego – ściągnij z niego tylko pasek skórki tak, żeby miąższ znajdował się w „miseczce” utworzonej z reszty skórki. Ponacinaj go podłużnie w kilka miejscach i powtykaj w nie rodzynki. Zasłoń warstwą jogurtu i obficie posyp cynamonem – w trakcie pieczenia zrobi się z niego skorupka. 

Zawiń w folię aluminiową i wstaw do piekarnika nagrzanego do 230 stopni na około pół godziny – aż nie zacznie pachnieć. Sprawdź, czy środek jest miękki – jeśli banan potrzebuje jeszcze trochę czasu, odchyl lekko folię i piecz jeszcze kilka minut.

Banan z cynamonową skorupką

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Related Posts with Thumbnails