Prawdziwe, domowe ciasto. Oj, jak dawno takiego nie piekłam! Ciasto znikające, potocznie zwane pleśniakiem, chociaż uważam, że ta pierwsza nazwa jest bardziej zachęcająca. Zresztą pod taką nazwą je znalazłam w książce Smak życia Agnieszki Maciąg. Dlaczego znikające, łatwo się domyśleć – szybko znika. Nie tylko kawałek, nie dwa – cała blacha.
Kruchy spód, powidła ze śliwek, puszysta pianka, cynamonowa posypka, kruszonka i na sam koniec: orzechy. Po prostu pyszne. Zwykłe i domowe. Najlepsze na świecie.
Składniki:
- kruche ciasto: 300 g mąki pszennej, 300 g krupczatki, ½ szklanki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 jajko, 4 żółtka, 250 g masła
- pianka: 4 białka z jajek, szczypta soli, ½ szklanki cukru, 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- kruszonka: ½ szklanki cukru, ½ szklanki maki, ½ szklanki masła
- nadzienie owocowe: można użyć świeżych owoców (na przykład śliwek, jagód, porzeczek), powideł, dżemu, konfitury. Tu macie pole do popisu, bo nie ma znaczenia, czego użyjecie: ważne, żeby to było to, co lubicie. Ja wzięłam dwa słoiki powideł śliwkowych, żeby zrównoważyć słodki smak pianki i kruszonki, dodałam sok z połowy cytryny, odrobinę skórki cytrynowej i całość wymieszałam.
- cynamon
Przepis:
Przygotuj kruche ciasto: obie mąki przesiej przez sito, wymieszaj z cukrem i proszkiem do pieczenia. Wbij całe jajko i żółtka, schłodzone masło ułóż na wierzchu, wszystko posiekaj nożem. Ciasto zagnieć jak najszybciej zimnymi rękoma. Zawiń je w folię i włóż na 30 minut do lodówki.
Zagnieć składniki kruszonki i włóż do zamrażalnika (ważne, żeby kruszonka była dobrze schłodzona)
Szeroką, płaską blachę wysmaruj masłem, wyłóż rozwałkowanymi kawałkami ciasta i rozprowadź je dokładnie palcami na grubość 2-3 centymetrów. Nakłuj wierzch ciasta widelcem i wstaw do gorącego piekarnika nagrzanego do temperatury 190oC. Gdy ciasto się zrumieni, po około 40-50 minutach, wyjmij je z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Z 4 białek z dodatkiem szczypty soli ubij sztywną pianę. Dodaj cukier, potem mąkę ziemniaczaną i dalej ubijaj. Na schłodzone ciasto wyłóż masę z powideł z dodatkiem cytryny, pianę i kruszonką, starta na tarce o grubych oczkach. Na wierzchu ułóż orzechy włoskie. Całość posyp cynamonem. Wstaw do piekarnika i piecz, aż piana się zetnie, a wierzch ciasta pięknie zrumieni.
2 komentarze:
Nie wiem czy to moje oczęta, czy cuś innego (chochlik może (?!), że też dotrwały do tych wrednych czasów), ale zadziwiająco mało komentarzy, półrozmówek, czy półsłówek na Twym blogu, o szanowna jego właścicielko! Szkoda bardzo, bo uroczo! Jestem w pełni oczarowana! I jeszcze te "perełki", niczym zapiski na marginesie. Gratuluję i trzymam kciuki żeby było chociaż w połowie tak dobrze jak jest, bo lepiej już sie chyba nie da!
kasiu - dziekuję :) o, mam nadzieje, że da sie jeszcze lepiej! polslowek do postow starszych jest mniej, bo przenioslm je z innego bloga, poprzedniego, ktorego mialam dosc, bo robil problemy. i tamtego adres u wszystkie przepisy przenioslam na moje book me, moje juz na sto procent :)
Prześlij komentarz