• RSS

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Chleb kukurydziany


Mój pierwszy własnoręcznie upieczony chleb! :) Właściwie to drugi, ale pierwszy był totalną porażką (niedopieczony, z zakalcem, sypiący się, suchy, beznadziejny). Już dawno chciałam zrobić chleb, ale po ostatnim trochę się bałam. Wiadomo, innym wychodzi. Ale nie mi. A jednak :) I to jaki chleb! Świeży, pachnący (przy okazji można sobie zafundować zapachy jak z piekarni o 6 rano), miękki, z chrupiącą skórką... Kurczę, naprawdę jestem z siebie dumna, bo jakoś wpoiłam sobie, że ja i chleb to nie jest dobre połączenie. A tu się okazuje, że jednak nie. Że jednak potrafię. I oto jak przy pieczeniu zwykłego bochenka można się dowartościować :)


Chleb kukurydziany

Składniki na 1 chleb. Przepis z książki Zdrowe śniadania: Musli i inne Cornelii Adam.


Składniki:

300 g mąki kukurydzianej

300 g mąki pszennej
szczypta soli morskiej
40 g świeżych drożdży
pół szklanki mleka
2-3 łyżki miodu kwiatowego
100 g masła
3 jajka
1 łyżka mielonego kminku




Przygotowanie:

1. W misce zmieszaj ze sobą sól i oba rodzaje mąki, i zrób w środku zagłębienie.

2. W rondelku lekko podgrzej mleko. Pokrusz drożdże, rozprowadź je w ciepłym mleku i wlej do zagłębienia w mące. Wymieszaj i pozostaw przykryte wilgotną ściereczką w ciepłym miejscu na 20 minut.
3. W osobnym rondelku rozpuść miód i masło. Dodaj kminek i wymieszaj. Wlej do miski z mąką i dodaj jajka.
4. Mieszaj wszystko (albo miksuj mikserem na małych obrotach) przez 10 - 15 minut. Ciasto przełóż z miski na blat i wyrabiaj, aż powstanie z niego gładka kulka.
5. Włóż ciasto do wysmarowanej masłem i wysypanej bułka tartą formy. Ponownie zanieś je w ciepłe miejsce, przykryj tym razem czystą, suchą ściereczką i pozostaw pod przykryciem na 30 minut do wyrośnięcia.
6. Rozgrzej piekarnik do 200oC. Wstaw chleb i piecz na środkowej blasze około godziny. Wyciągnij i pozwój, żeby spokojnie przestygł.

Chleb kukurydziany

6 komentarze:

DZA pisze...

A można zamienić drożdże np. na zakwas z mąki żytniej??

book me a cookie pisze...

Wydaje mi sie, ze mozna, ale nie daję głowy. Nigdy nie robilam tego chleba z zakwasem.

Anonimowy pisze...

Nie, nie można. Zakwas żytni stosuje się tylko do pieczywa żytniego. Oczywiście w rozumieniu "zastąpienie drożdży"! Po prostu nie wyrośnie na zakwasie z w/w składnikami. Nie ma szans. Choć przyznam (ze skruchą?), że gdy robię 'szybki' chleb pszenny, to dodaję zakwaszonej mąki żytniej do mąki pszennej, oleju (ostatnio: oliwy), soli. Zakwas jest na tyle płynny, że w proporcjach 1/3 zakwas reszta mąka pszenna to już nawet nie trzeba dodawać wody. Oczywiście zaczyn drożdżowy i później (po pierwszym wyrośnięciu) sól. Wyrasta taki bochenek pięknie, ma smak i zapach prawdziwego chleba.

Jak mam czas, to robię tylko na zakwasie. Ale tu odsyłam do Małgorzaty Zielińskiej (mojej guru od chleba ;))

Anonimowy pisze...

To nie jest tak do końca.
Zakwas zrobiony na mace żytniej stosuje sie we wszystkich recepturach na chleb mieszany.
Zanim zabierzecie się za robienie zakwasu należy zrozumieć jaka jest rola zakwasu w chlebie. Są bowiem dwie podstawowe metody sporządzania kwasów tj. trzyfazowa i pięciofazowa.
Najprościej róbcie na żurku.
Kupić żurek w szklanej butelce świeży.
Podgrzać do temp 28-32 stopnie dosypać mąki żytniej o luźnej konsystencji.
Postawić na 12 godz do wyrośnięcia.
Następnie zrobić ciasto z dodatkiem drożdży i mąki pszennej.

Monika Zawadzka pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Monika Zawadzka pisze...

Oj chleb kukurydziany jest bardzo dobry, ponieważ kukurydza sama w sobie nie zawiera glutenu. Widziałam różne rzeczy do zrobienia z mąki na https://basiazsercem.pl i jeśli je wszystkie przerobię to na pewno się z wami podzielę :) Tym bardziej, ,że wszelkie produkty robione z mąki zazwyczaj szybko się przygotowuje.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails