• RSS

piątek, 16 listopada 2012

Jak czytać i nie zwariować


Każdy tekst o książkach jest u mnie w cenie. Tylko niektóre są w trochę lepszej cenie.

Krzysztof Varga, felietonista i dziennikarz Dużego Formatu, a dla śledzących festiwale literackie i nagrody także trzykrotny nominowany do Nike i jej zdobywca w 2009 roku, porwał się tym razem nie fikcyjną powieść, a na felietony. Po prawdzie porywa się na nie co najmniej raz w tygodniu, pisząc dla Wyborczej,  które w „Polsce mistrzu Polski” zebrał i uporządkował.

Obszarem działania Vargi jest szeroko pojęta kultura. Publicysta pisze zarówno o kulturze masowej, jak i popularnej, niskiej i wysokiej, bez ceregieli wytykając grzechy współczesnej kinematografii, literatury i muzyki. Jedzie z krytyką po obciachowych produkcjach, rypie pseudotwórców i pisarzy, którzy piszą tylko po to, żeby się wypisać. Że Varga składa przydługie zdania, kropki zamienia na przecinki i często odchodzi od tezy początkowej? Na tym polega felieton i na tym polega styl akurat tego autora. Zresztą on sam zaznacza we wstępie, że w czasach ostatecznych, jakich żyjemy, gdy koniec świata zbliża się nieuchronnie mniej więcej co pół roku, pisze dla tych, którzy jeszcze czytają, słuchają i oglądają. Ze zrozumieniem.


Teksty nie są łatwe. Nie ma sensu czytać ich w kolejce do kasy albo krótkiej podróży. Nie warto jej otwierać dla przyjechania kilku przystanków autobusem. Jeśli już, to na minimum 30- minut w tramwaju. Publicystyka Vargi nie nadaje się też na audiobook. Jest zbyt wymagająca, zresztą sam autor pewnie by się pokrzywił niemiłosiernie, słysząc, że komuś taki niedorzeczny pomysł wpadł do głowy. Papier rządzi, papier radzi, papier nigdy cię nie zdradzi. A kto mówi inaczej, niech sięgnie po tę książkę i sam przekona się dlaczego.


Sama wkurzałam się na ten zbiór kilka razy. Głównie na początku. W zasadzie jedynie na początku. Te przydługie zdania automatycznie skojarzyły mi się z Gombrowiczem i dramatem pod tytułem „zasypiam z nudów, nie doczytawszy akapitu do końca”. Warto jednak „wytrzymać” pierwsza dwa, trzy felietony, żeby wciągnąć się w klimat Vargi, bo później już nie można się oderwać. I aby powrócić potem do tych pierwszych kilku przemęczonych felietonów. Żeby zaczerpnąć z ich czytania taką przyjemność, jak z całej reszty. 


Krzysztof Varga – Polska mistrzem Polski (wyd. Agora, Warszawa 2012, s. 345)


7 komentarze:

Aurora pisze...

Świetne ujęcie dorosłości czytelniczej ;)

fochinii pisze...

Drugi cytat się dobrze do mnie odnosi.

kasia.eire pisze...

polecam bardzo ciekawy wywiad z nim na Xięgarnia.pl

Niekwestionowany pisze...

2 cytat jak najbardziej.
Zapraszam
http://biale-czy-czarne.blogspot.com

yanmaneee pisze...

supreme clothing
kyrie 6 shoes
lebron james shoes
supreme new york
goyard handbags
pandora bracelet
supreme outlet
kyrie shoes
moncler jacket
golden goose

tewethot pisze...

e7d20z4o82 t2q53k4h62 b2x17o5s79 o9o29y9e94 g3u01b0b08 r0t23h0o69

sibead pisze...

s0g10f5r23 a1v36l2i08 i5t81m5z80 u8q56y3k01 r7k25t2r80 l3i30m4s44

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails