• RSS

czwartek, 27 września 2012

Iwanicki & Pater - I co na to Jonasz?Krzysztof Iwanicki, Justyna Pater – I co na to Jonasz?
(wyd. Czyta Lipa, Kraków 2012, s. 36)

Trafił mi się rarytas – książka wydana w dwóch egzemplarzach. Cała jej historia jest niesamowita. Pewnego razu był sobie Jonasz. Miał koleżankę, Tosię, która postanowiła złożyć mu niezapowiedzianą wizytę. Zamiast Jonasza zastała jednak tylko jego brudne skarpetki. Tylko i aż, bo skarpetki były jak na części codziennej garderoby wyjątkowo rozgadane. To jeszcze zresztą nic! Skarpety szybko się rozochociły i zaczęły przedstawiać Tosi też resztę przypralkowej elity: koszulkę pachnąca bułką z czekoladą i kisielową bluzkę. Cała historia niesamowicie działa na wyobraźnię. Niebo jest puszyste jak serek, tęcza zrobiona jest z lizaków z odstającymi patyczkami, po czekoladowej górze można zjeżdżać na sankach. A wszystkie te rzeczy dzieją się w kieszeni brudnych spodni Jonasza!


I oczywiście ilustracje – zaprzyjaźnione, bo dottpicsowe, namalowane autorską techniką. Kolorowe, okrągłe i kanciaste, zachwycające z każdej strony książki: prosto, z lewej, z prawej, do góry nogami. Na tym zresztą polegają dottpicsy: można nimi obracać na wszystkie strony, a za każdym razem zobaczy się coś nowego, coś, czego nie widać z innej perspektywy.

Niemal bym zapomniała. Napisałam o dwóch egzemplarzach książki. Kto ma drugi? Jonasz. To był jego urodzinowy prezent od taty.


Autorka rysunków, Justyna Pater, zawodowo warsztatuje dzieciaki w ramach prowadzonych przez siebie warsztatów plastycznych (a od października także warsztatów eko) w Dzieciakach w formie. W co drugi czwartek, w krakowskiej Cafe Culce na ul. Mostowej 14. Tematy kolejnych zajęć, informacje o zapisach i szczegóły są tutaj.


8 komentarze:

Zuza pisze...

Jeśli tak mają wyglądać recenzje w nowej formie, to jestem bardzo na TAK. I chcę więcej! :)

Paulina K. pisze...

Świetna :)

Rita pisze...

dzię-ku-je-my! :))) uściski!

Anonimowy pisze...

Jejku, jakie to urocze! :D

Marcel pisze...

Gratulacje!

Majana pisze...

Wow! Taka książka to dopiero rarytas! Podoba mi się :)
Uściski:*

Unknown pisze...

Ale cudo. Wspaniała książka. I warsztaty i Justyna...:)

Niczego Sobie pisze...

I Krzych wspaniały, i Jonasz - przyczyna całego skarpetkowego zamieszania :-)

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails